کاربرد جوش شیرین | تولید مواد شوینده

کاربرد جوش شیرین | تولید مواد شوینده

کاربرد جوش شیرین | تولید مواد شوینده

در تولید مواد شوینده برخی از مواد شیمیایی کاربرد دارند که از جمله این مواد می‌توان به جوش شیرین اشاره نمود. بی کربنات سدیم یا جوش شیرین نمک غیر آلی به دست آمده از واکنش کربنات سدیم و دی اکسید کربن است که در صورت ترکیب با آب به صورت هیدروژن سدیم بی کربنات NaHCO3 در صنعت تولید مواد شوینده کاربرد دارد. از ویژگی‌های این ماده مورد نیاز صنایع تولید مواد شوینده، می‌توان به شکل سفید کریستالی، حالت جامد پودری، نداشتن رایحه، مقدار کم طعم قلیا و چگالی 2.2 گرم بر سانتی متر مکعب اشاره کرد.

سدیم بی کربنات به دلیل داشتن یون کاتیون +Na و آنیون بی کربنات | HCO3 خاصیت مناسبی در ترکیب با مواد شوینده از خود ایجاد نموده و ترکیب سودا Na2CO3 یا سدیم کربنات نقش مهمی به عنوان سودا واشینگ (سودای شوینده) ایجاد می‌کند.

سدیم بی کربنات به دلیل آنکه توانایی تنظیم PH را دارد می‌تواند باعث خنثی شدن آب شست و شو شده و خاصیت بافری ایجاد کند که از این دو حیث سبب ایجاد رایحه خوب در محیط‌های اسیدی یا بازی شده و با تنظیم و ثابت نگه داشتن PH آب بخصوص در مخلوط آب ماشین لباسشویی و مواد رخت شویی، کیفیت شست و شوی پوشاک را بالا ببرد.

سدیم بی کربنات در ترکیب با سود پرک باعث تولید سدیم کربنات دو آبه شده و به همین دلیل در ترکیب مواد شوینده کاربرد دارد.

نظافت خانگی با استفاده از جوش شیرین

به منظور پاک نمودن سطوح جرم گرفته سینک ظرفشویی و اجاق گاز می‌توان با ترکیب نصف پیمانه جوش شیرین و نصف پیمانه آب خنک به صورت محلول پاش توسط اسپری تمامی سطوح مورد نظر را جلا داد. همچنین این ماده قابلیت لکه زدایی و رفع زنگ زدگی از سطوح دچار زنگ زدگی (به جز آلومینیوم) را داراست.

جوش شیرین به صورت پودری با آب ترکیب می‌شود تا حالت خمیری به خود گرفته و سطوح سرویس‌های بهداشتی، وان، حمام، روشویی و نیز کاشی و سرامیک را به طور کامل تمیز و ضدعفونی نماید. با این کار سطوح دچار آلودگی از تمامی باکتری‌های مضر و قارچ‌های ناشناس و نیز بوی بد و مضر به راحتی پاک می‌شوند.

لکه‌های قوی مثل قهوه، چای، سس و … را با ترکیب کمی جوش شیرین و سرکه می‌توانید به طور دائم کاملاً پاک و سطح آن را محو کنید.

خمیر به دست آمده از جوش شیرین می‌تواند در ترکیب با مواد اصلی موجود در خمیر دندان جایگزین شده تا قدرت پاک کنندگی آن را بیشتر نماید. همچنین در مخلوط با آب می‌تواند به عنوان دهان شویه مورد استفاده قرار گیرد.

ذرات چسبیده و بجای مانده از پخت غذای داخل ظروف مختلف به راحتی با مخلوط جوش شیرین و مقداری آب زدوده می‌شوند.

نکات بهداشتی و مخاطرات جوش شیرین

می‌توان از سدیم بی کربنات برای بهداشت فردی و شست و شوی سطوح مختلف استفاده نمود ولی باید توجه داشت به دلیل وجود بی کربنات اثر سوء بجای نگذاشته و از برخورد آن به چشم جلوگیری شود. زیرا موجب آسیب جدی به بافت چشم می‌شود. این ماده ذاتاً اشتعال پذیر نیست اما در تماس با اسید از خود بخارات حاوی گاز غیر سمی دی اکسید کربن ساطع می‌کند.

 

مطلب پیشنهادی  فروش ماده شیمیایی آزمایشگاهی مرک و سیگما آلدریچ اورجینال و با گارانتی

 

برخی از خدمات سایت سفیر آزما کیان :

1- سیگما الدریچ | سیگما آلدریچ | نمایندگی سیگما الدریچ | نمایندگی سیگما الدریچ | خرید سیگما الدریچ

2- مرک آلمان | نمایندگی مرک | شرکت مرک آلمان | شرکت مرک

3- خرید کیت آزمایشگاهی و کیت آزمایشگاهی اورجینال و فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی

4- مشاوره پایان نامه و انجام پایان نامه در تمامی گرایش های پایان نامه

 

 

افزودن یک دیدگاه